Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

Chtěl bych vyjádřit svůj názor na obtížnost zvládnutí Systemy.
Pozoruji lidi, kteří zkoumají Systemu, již mnoho let, a to mě přivedlo až k přesvědčení, že hlavní překážkou osvojení Systemy je ROZPTÝLENOST.

Vysvětlím, co myslím rozptýleností. Rozptýlenost je pokus uchopit a vyzkoušet stále více a více zajímavých věcí. Koneckonců, v Systemě a vedle ní je tolik zajímavých a fascinujících věcí.
Toto - konstantní skákání z jednoho do druhého, hledání "tajemství", zkoušení různých "technik" jaké se naskytnou - to je rozptýlení.
K tomu dochází, protože se nepochopila nejdůležitější a základní věc - SOUDRŽNOST. Systema učí soudržnost a je soudržná sama o sobě. Dokud se tato soudržnost Systema nepochopí, je cítit, že člověk se stále chová tak, že hledá něco nového a zajímavého, a proto se rozptyluje. Není možné budovat soudržný celek z kousků, protože není možné slepit a použít správné desky, které byly rozbité a následně slepené.
Jak lze pochopit soudržnost Systemy? Podle mého názoru by soudržnost mohla být pochopena pouze tehdy, když se vyvine nejdůležitější věc, a pak z tohoto bodu člověk buduje své chápání.
Nejdůležitější věc v Systemě, jak ji vidím teď, je pohyb.
Pohyb je to, co odlišuje Systemu od všeho, s čím ji mohu porovnávat. Je to takový volný pohyb, který jsem nikde jinde neviděl. Takže podle mě, základ SOUDRŽNOSTI Systemy je pohyb.
Když nezvládneme volný pohyb, nemůžeme mluvit o osvojení Systemy.
Uvedu velmi ilustrativní a rozšířený příklad. Dnes se velká pozornost věnuje úderům. Práce s údery se stává ochrannou známkou Systemy. Ale aniž bychom zvládli volný pohyb, nemůžeme rozdávat a přijímat údery, protože to vede k hrubým chybám: prodlužuje se vzdálenost, objevuje se tuhost v psychice i v těle, mění se celý smysl práce (namísto toho, aby člověk změnil sebe, soustředí se na útok a obranu). Úder je jen doplněk, je to jen důsledek správného pohybu a nemůžete ho zvládnout samostatně. Můžete mnoho let mávat pěstmi, ale stále více se budete vzdalovat od významu Systemy, a z toho vyplývajících výsledků.
Proto nedostatečné pochopení soudržnosti Systemy způsobuje rozptýlení a mnoho let se nepohnete dopředu.
A volný pohyb lze zvládnout pouhým jediným cvičením - "volným pohybem, při kterém někoho dostáváte z rovnováhy", což je už dlouho známé. Ale nikdo nemá čas to zvládnout - je tu mnohem více zábavných věcí ...

Přeložil: Karel Černý, 4.5.2018

Galerie

 • 08.JPG
 • 06.JPG
 • 009.JPG
 • 05.JPG
 • 03.JPG
 • 007.jpg
 • 008.jpg
 • 005.JPG
 • 003.JPG
 • 002.JPG
 • 012.JPG
 • 004.JPG

Sebeobrana

Systema je ruské bojové umění, které je v současné době považované za jeden z nejlepších sebeobranných systémů na světě. Zejména do terénu a na ulici. Je jedinečná také tím, že...

Číst dále

Zdraví

Mnoho lidí chce dnes spojit bojové umění se zdravotním cvičením. V současnosti toho využívají nejen vrcholoví sportovci, ale všichni, kteří chtějí podpořit své zdraví...

Číst dále

Psychika

Každé kvalitní bojové umění se zabývá také psychikou. Protože psychika je spojená se zdravím, stresem, napětím. Pokud neovládnete psychiku, nemůžete být ani dobrým bojovníkem...

 

Číst dále

C.H.Protection -
výrobce oblečení proti proříznutí nožem