Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

Autor: Martin Wheeler, 8.9.2009
Přeložil: Karel Černý

V posledních letech jsem četl se zájmem na internetu znovu a znovu, jak trénování Systemy účelně popisují pozorovatelé, kteří sledovali experty tohoto umění pouze na YouTube nebo na videu. Systemu srovnávali s nejlepšími bojovými uměními, což jsou smíšená bojová umění. Psali stejné typy otázek, „Proč trénují pomalu? Proč to vypadá tak snadno? Proč se ten chlapík odkulí a dál nezápasí?“

A se stejným zájmem čtu různé názory, ve kterých žáci brání umění Systema. Neznamená to, že lidé nemají oprávněné otázky, to rozhodně mají, ale téměř nikdy jsem neslyšel ty samé otázky od někoho na seminářích, nebo ve výuce, bez ohledu na to, jakou minulost mají, nebo jakou rychlostí to dělají.
Právě kvůli porovnání jsem se začal učit bojová umění v útlém věku a studoval jsem mnoho plnokontaktních sportů, od boxu přes zápasení a zbraně k pouličním bojovým uměním, a posledních 30 let jsem se těšil na sparing, boj i trénink s každým koho jsem potkal, od začátečníků k bojovníkům světové třídy ve fulkontaktu. Zápasil jsem 10 let a mám smlouvy na výcvik profesionálů z elitních bezpečnostních služeb po celém světě, a také MMA bojovníky, praktiky Systemy, tradiční bojové umělce a civilisty.
Proč jsem si vybral Systemu, když jsem dělal všechny ty fulkontaktní systémy s relativním úspěchem? Pro mne je jednoduchá odpověď. Protože to zkouším. Jsem jeden z mnoha, kteří berou cokoli, měl jsem ve své taštičce triků test na Vladimíra Vasilieva, nebo Bůh chraň, na Michaila Ryabka, když jsem je poprvé potkal. A měl jsem v nich vidinu někoho, kdo nemá stejné zkušenosti jako já, protože já cítím zmatek a bolest, ale upřímně se dívám na skutečnost, že se má něco základního změnit.
Když to řeknu mírně, Systema je mnohem obsáhlejší a jde hodně do hloubky. Když budete sledovat Systemu na YouTube a uvidíte, co se stalo, potom to není velmi dobrá Systema.
MMA je vzrušující, rychlé a skvělé k podívání. Nejlepší metoda pro dva boxující zápasníky, kteří do toho jdou jako gladiátoři starého Říma. Můžete sledovat, co se stane, a výsledky jsou očividné. MMA je pro nejlépe trénované a nejvšestrannější bojovníky.
Rád to sleduji, rád to trénuji a vždy mám požitek ze cvičení s kýmkoli z tohoto světa. A podle mého názoru, každý kdo trénuje MMA, kdo je jen z poloviny dobrý, muž nebo žena, bude brán velmi vážně.
Ale už slyším, jak se ptáte: Fajn, když je Systema tak dobrá, proč není na UFC? A myslím, že je to vynikající otázka.
Ale mohu se také zeptat: Když je UFC tak dobré, proč nevytáhnou ostrý nůž?
I když je to nereálné, možná pochopíte můj podnět. Dynamika boje by se mohla změnit, když by se do klece skutečně vzal nůž. Mohli byste vidět dva dobře trénované bojovníky, jak se musejí rychle adaptovat na nová pravidla, nebo téměř okamžitě zemřít.
Myslím, že každý bude souhlasit, že říznutí od dovedného bojovníka, je možná posledním smrtelným útokem, ale při zápasech MMA dochází pouze k fyzickému vyčerpání na rozdíl od zcela příjemné, jednoduché, ale smrtelné rány nožem.
Když jsem poprvé trénoval s Vladimírem, zastavil mě uprostřed sparingu a řekl svým vlastním nenapodobitelným způsobem, „Martine, znám několik lidí, které bys mohl vzít sebou do ringu“. Samozřejmě, že jsem se hloupě usmíval, a hrdě jsem si myslel, že mi skládá kompliment, než se otočil a věnoval pozornost jinému studentu, a energicky dodal . . . „Ale oni by tě zabili“.
A zde je zádrhel. Téměř každá viditelná strategie, filosofie a pohyb, které jsou vynikající ve sportu MMA, jsou výhodné na ulici a dokonce i na bojišti. Ale pouze výhodné. Zatímco všechno v Systema je záměrně navržené na obojí, a i když to není viditelné, je dokázáno, jak efektivní je na ulici a bojišti, stejně jako MMA v kleci. Systema je úmyslně navržena bez struktury, a rychlost akcí, i když okem zaznamenané jako pomalé, je ve skutečnosti dokonalé časování, PATŘIČNĚ KLAMAVÉ, PROTOŽE PRAKTIK SYSTEMA ZŮSTÁVÁ KLIDNÝ.
Nedávno jsem byl pozván, abych předvedl koncept Systemy zámořským Speciálním jednotkám. Ukázal jsem video různým instruktorům, kteří byli pozváni na trénink svými veliteli, a prezentoval svou nabídku. Mezi nimi byl skvělý kouč z MMA Pride. Zeptal jsem se ostatních, co si myslí o jeho tréninku. „Vynikající“, řekl nějaký plukovník, „ale pro nás, ve skutečnosti k ničemu“.
To není v žádném případě zesměšnění kouče Pride, on byl samozřejmě vynikající. Ale skutečností zůstává, že co je dobré v jedné aréně, není nezbytně dobré pro druhou. Systema není navržena pro sportovní prostředí nebo sportovní způsob myšlení, tak jako MMA není navrženo pro bojiště, nebo válečný způsob myšlení.
Někdo může například trénovat 20 let jujitsu, a bude vynikající zápasník. Ale když se přidá o jednoho protivníka do boje více, nebude dělat jujitsu. Není jednoduše navrženo pro boj se dvěma protivníky zároveň, a ještě k tomu na zemi. Je původně navrženo k boji proti jednomu protivníkovi.
Neříkám, že bojovník jujitsu by nemohl zvítězit, pouze naznačuji, že když musí bojovat se dvěma nebo možná více ozbrojenými protivníky zároveň, potom jeho trénink může vypadat, alespoň navenek, jako Systema. A potom vyzbrojen touto znalostí, způsob, kterým bude bojovat pouze proti jednomu protivníku, bude dramaticky jiný. Po 10 letech bude připadat jinému praktikovi jujitsu jako nějaký cizinec, a stejně tak se Systema po staletí stále zdokonaluje.
Systema jako bojové umění, ve formě, která existuje nyní, byla původně NAVRŽENA PRO REÁLNÉ ŽIVOTNÍ POUŽITÍ, funguje v nepředvídatelných situacích (takové jako mnohonásobní protivníci, různé zbraně, nerovný terén, špatné osvětlení, omezený prostor, atd.) pro profesionály v armádě, při uplatňování zákona a ochrany, pro někoho, kdo se dostal do boje, zatímco je nemocný, nebo zraněný, nebo musí chránit ženu nebo děti, pro někoho, kdo je starší, nebo má špatnou tělesnou kondici. Trénink a boj v Systema je navržen tak, aby se předešlo zranění, a dokonce může zahojit vaše stará zranění. A to vyžaduje zcela jiné triky, hledání a cítění, než ve sportovním bojovém umění.
Ačkoli, jak Vladimír jednou řekl se skutečným klidem „Systema se právě stává bojovým uměním“. A pochopte ten skvost, nikdo jiný to nemůže takto říci . . .

Galerie

 • 05.JPG
 • 008.jpg
 • 06.JPG
 • 004.JPG
 • 009.JPG
 • 002.JPG
 • 08.JPG
 • 03.JPG
 • 007.jpg
 • 012.JPG
 • 003.JPG
 • 005.JPG

Sebeobrana

Systema je ruské bojové umění, které je v současné době považované za jeden z nejlepších sebeobranných systémů na světě. Zejména do terénu a na ulici. Je jedinečná také tím, že...

Číst dále

Zdraví

Mnoho lidí chce dnes spojit bojové umění se zdravotním cvičením. V současnosti toho využívají nejen vrcholoví sportovci, ale všichni, kteří chtějí podpořit své zdraví...

Číst dále

Psychika

Každé kvalitní bojové umění se zabývá také psychikou. Protože psychika je spojená se zdravím, stresem, napětím. Pokud neovládnete psychiku, nemůžete být ani dobrým bojovníkem...

 

Číst dále

C.H.Protection -
výrobce oblečení proti proříznutí nožem