Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

Co to je Systema?

Většinou se uvádí, že to je bojové umění, ale není to JEN bojové umění, je to ucelený životní systém, proto také název Systema. Zabýváme se i masážemi, dýcháním, zvládáním stresových situací všeobecně. To znamená, že se dá mluvit i o zdravotním cvičení. Je to univerzální tréninková metoda pro sebezdokonalování. Cílem výuky je zvýšit vaše šance na přežití, ať jste kdekoli a děláte cokoli.

 

Jaký má původ?

Systema je bojový styl, o kterém jsou zmínky již kolem roku 900. Po staletí bylo Rusko atakováno nájezdníky z celé Evropy a Asie. Například Varjagy (Vikingové), Skyty, Volžskými Bulhary a Zlatou hordou (armáda Čingischána s nejkrutějšími mongolskými bojovníky). V průběhu těchto let vyvinuli ruští bojovníci instinktivní bojový styl, který byl extrémně praktický a účinný proti jakémukoli nepříteli, za jakýchkoli okolností.

Kdo jsou zakladatelé a instruktoři Systema?

Zakladatelé Systema jsou Michail Ryabko a Vladimír Vasiliev. Pouze zakladatelé mohou udělit certifikát „instruktor Systema“. Kontrolou je seznam instruktorů na oficiálních stránkách obou zakladatelů. Každý instruktor by měl mít certifikát i v tištěné podobě.

Pokud mohu cvičit pouze občas a nepravidelně, mohu se naučit Systemu?

Ano. Hodně cvičení můžete provádět samostatně. Vše záleží pouze na vašich schopnostech.

Soutěží se?

Ne. Systema nemá soutěže. Systema není navržena pro soutěže. Jedná se o boj bez pravidel.

Má Systema nějaké technické stupně?

Systema nemá žádné technické stupně, nemá žádné pásky, ani nic podobného.

Jaké techniky se vyučují?

Pokud se učíte techniky, tak to pravděpodobně nebude Systema. Systema se řídí přirozeným pohybem a citem. Techniky, jako například v karate, se nevyučují.

Používá Systema zbraně?

Můžeme použít jakoukoli „zbraň“, přestože to nevypadá jako zbraň (například oblečení, noviny, brýle, atd.). Ale nejběžnější zbraní je nůž. Nenápadný, tichý, skladný. U všech zbraní platí, že je musíte dobře ovládat, pokud je chcete použít, nebo se proti nim bránit. Zbraně slouží nejenom pro útok a obranu, ale i pro práci s psychikou.

Jak rychle se mohu Systemu naučit?

Je to individuální. Systema je velmi obsáhlá. Pokrok je pomalý, ale zato trvalý. JAKO KDYŽ SE MALÉ DÍTĚ UČÍ CHODIT. Jednou se to naučí a už nikdy nezapomene.

Pokud již cvičím jiné bojové umění, může mi Systema v něčem pomoci?

Ano. Máme vynikající výsledky se zvládáním stresu a strachu, budováním těla a psychiky, biomechanikou, uvolňováním, a dalšími důležitými prvky, které jsou vhodné i pro jiná bojová umění a sporty všeobecně.

Jaké jsou hlavní rysy Systema?

Systema je postavena na čtyřech pilířích: dýchání, uvolnění, pohybu a formě těla. Jako bojové umění funguje v nepředvídatelných situacích (různé zbraně, nerovný terén, špatné osvětlení, omezený prostor,…) v armádě, u policie, pro někoho, kdo musí bojovat a je nemocný, zraněný, musí chránit ženu a děti, má horší kondici, nebo je starý.

Jak a kdy je nejlepší se přihlásit?

Můžete se přihlásit kdykoli. Předem ověřte, zda již není plno. Telefonem (603 517 090), nebo mailem (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).

Cvičíte v tělocvičně, nebo i jinde?

Pravidelně v tělocvičně, nepravidelně v různém prostředí a terénu. Nepoužíváme chrániče, ani žíněnky.

V jakém oblečení se cvičí?

Cvičit můžete v jakémkoli oblečení (většinou triko, kalhoty). Když cvičíme v tělocvičně, je dobré si vzít i vhodnou obuv.

Pokud jsem tělesně postižený, mohu u vás cvičit?

Do určité míry ano. Běžně trénujeme s nevidomými. Na seminářích můžete potkat i studenty bez končetiny. Je lépe se předem domluvit.

Je Systema vhodná i pro děti?

Ano. Cvičit mohou i děti.

V čem se Systema liší od jiných bojových umění a bojových sportů?

Není až tak jednoduché na to krátce odpovědět. Většina bojových umění a sportů se soustředí nejprve na techniku a sportovní výkon. V Systema se soustředíme na stav, potenciál psychiky a těla. Je to věda o životě. Učíme se žít a přežít, učíme se ovládat tělo a psychiku. Rozvíjíme vnímání a přirozený pohyb.

Jsou nějaká instruktážní videa?

V roce 1996 vytvořil Vladimír Vasiliev své první instruktážní video (Knife Defense). Toto video se umístilo jako nejlepší video roku u European Knife Fighting Association. Dnes má v nabídce téměř čtyřicet instruktážních DVD. Jsou skvělá, ale jsou koncipovaná pouze pro rozvoj stávajících studentů Systema.

Není Systema moc brutální?

Toto umění je dnes experty hodnoceno jako nejhumánnější bojové umění na světě. Jde o to co nejméně poškodit protivníka. Velký důraz se proto klade na skromnost a zdraví. Skromný člověk je klidný a vyrovnaný, a tato skromnost vychází ze základních principů tohoto systému. Systema odmítá všechny, kteří si chtějí něco dokazovat. Skromnost a úcta vyjadřuje ovládnutí emocí a skutečnou velikost člověka.

 

Galerie

 • 012.JPG
 • 06.JPG
 • 05.JPG
 • 004.JPG
 • 003.JPG
 • 005.JPG
 • 009.JPG
 • 03.JPG
 • 002.JPG
 • 008.jpg
 • 007.jpg
 • 08.JPG

Sebeobrana

Systema je ruské bojové umění, které je v současné době považované za jeden z nejlepších sebeobranných systémů na světě. Zejména do terénu a na ulici. Je jedinečná také tím, že...

Číst dále

Zdraví

Mnoho lidí chce dnes spojit bojové umění se zdravotním cvičením. V současnosti toho využívají nejen vrcholoví sportovci, ale všichni, kteří chtějí podpořit své zdraví...

Číst dále

Psychika

Každé kvalitní bojové umění se zabývá také psychikou. Protože psychika je spojená se zdravím, stresem, napětím. Pokud neovládnete psychiku, nemůžete být ani dobrým bojovníkem...

 

Číst dále

C.H.Protection -
výrobce oblečení proti proříznutí nožem