Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

7 principů

Systema má 7 základních principů dýchání. Tyto principy se používají při cvičení Systema, ale také pomáhají v každodenním životě.

 

Většina lidí trpí nedostatkem energie, protože nedýchají správně. Ve většině případů bez povšimnutí zadržují dech.

Proč tedy nedýchají správně?

Je to ze dvou důvodů.

Prvním důvodem je „psychologické“ přerušení dýchání, ke kterému zaprvé dochází v důsledku nějakého stresového faktoru, když se stane něco neočekávaného, například náhlý pohyb, zvuk, nebo velké rozrušení. Nebo zadruhé psychologickým návykem, například úzkostí a strachem. Toto všechno vede k napětí a blokaci dýchání přesto, že neexistuje skutečná hrozba!

Druhým důvodem je „tělesné“ přerušení dýchání. V těle mohou být oblasti napětí, nemoci, bolesti, nebo únavy, které blokují přirozený tok dýchání. Oblasti tělesné blokace vedou k napětí, špatnému držení těla, nebo zranění.

Zkuste se jeden den zaměřit na to, jak se chová vaše tělo, a možná zjistíte, že také přerušujete dýchání.

Ale nebojte se, Systema s tím umí pracovat. Jen se divím, že se velmi málo sportovních bojových umění zabývá správným dýcháním, uvolňováním a držením těla. Když přijde začátečník na naše tréninky, musí se nejprve naučit správně dýchat, protože to je jedna z nejdůležitějších dovedností. Mnohem důležitější, než jakákoli technika.

Umět správně dýchat potřebují nejen sportovci, ale všeobecně i všichni lidé.

Než uvedu 7 principů dýchání, je třeba si uvědomit, že se tyto principy vztahují na cviky a pohyby, které se používají v našem systému. Každý certifikovaný instruktor Systema je zárukou, že tyto principy použijete správně, protože špatné dýchání může mít obrácený efekt.

Zde je sedm principů pro dýchání používané v Systema:

Nádech nosem, výdech pusou

Vedení – každý pohyb zahájíte dýcháním, neboli neděláte pohyb bez dýchání

Dostatečnosti – dostatečně nadechnout i vydechnout

Nepřetržitosti – nezastavovat a nepřerušovat dýchání

Kyvadla – dodržet správný přechod mezi nádechem a výdechem

Nezávislosti – pohyb dělat s nadechováním i vydechováním

Bez napětí – dýchat tak, aby nedošlo v těle k napětí

Toto je upravená a doplněná část textu z knihy „Let Every Breath…“ od V.Vasilieva a S.Mereditha. Věřím, že poslouží k rozvoji dovedností nejen současným studentům Systema, ale i případným dalším zájemcům o tento ucelený systém.

Galerie

 • 06.JPG
 • 008.jpg
 • 003.JPG
 • 08.JPG
 • 05.JPG
 • 012.JPG
 • 005.JPG
 • 007.jpg
 • 009.JPG
 • 004.JPG
 • 03.JPG
 • 002.JPG

Sebeobrana

Systema je ruské bojové umění, které je v současné době považované za jeden z nejlepších sebeobranných systémů na světě. Zejména do terénu a na ulici. Je jedinečná také tím, že...

Číst dále

Zdraví

Mnoho lidí chce dnes spojit bojové umění se zdravotním cvičením. V současnosti toho využívají nejen vrcholoví sportovci, ale všichni, kteří chtějí podpořit své zdraví...

Číst dále

Psychika

Každé kvalitní bojové umění se zabývá také psychikou. Protože psychika je spojená se zdravím, stresem, napětím. Pokud neovládnete psychiku, nemůžete být ani dobrým bojovníkem...

 

Číst dále

C.H.Protection -
výrobce oblečení proti proříznutí nožem