Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

Tlakové body v Systema
Část I.

Nedávno jsem četl diskusi na téma tlakové body. Velmi mě to zaujalo, protože se tím již nějakou dobu zabývám. Za ta léta cvičení se mě ptalo hodně lidí, tak jako v té diskusi na internetu, kde jsou tlakové body umístěné, jak se využívají a co způsobují, jaké jsou jejich možnosti a omezení, která místa jsou důležitější, má Systema také nějaké tlakové body a jak na ně zaútočit v boji? Lidem nejde do hlavy, že někdo pouze plácne nebo píchne do nějakého místa a protivníci jdou k zemi.

Někdo v diskusi tvrdil, že Systema má tlakové body, ale využívá jich trochu jinak než ostatní bojová umění.
Jiní tvrdili, že to jsou slabá místa na těle, a když víte, kde jsou, můžete do nich udeřit.
Další psali, že celé tělo je jako jeden obrovský tlakový bod. Pro jejich využití záleží pouze na postavení protivníka.
Někdo si myslí, že tlakový bod je malá tečka, jak se používá například v akupunktuře nebo akupresuře.
Kde je pravda?

V Číně se tlakové a vitální body používají tisíce let. Zajímavé je, že se podařilo na lidském těle objevit mnoho míst, která jsou vhodná pro léčení, ale také místa, na která není vhodné působit, protože bodnutí do těchto míst může tělesný stav zhoršit nebo mohou dokonce způsobit smrt.
Staří mistři se snažili útočit na taková „slabá“ místa, protože by jim to umožnilo porazit mnohem silnějšího soupeře s vynaložením minimální energie. Ti, kdo tehdy znali tyto metody, využívali tenkých ostrých předmětů, kterými se při napadení bránili a píchali jimi do těchto míst.
Útok na vitální body může způsobit například velkou bolest, ochrnutí, kolaps, zablokování toku krve a tím poškodit oběhový systém, zapříčinit poruchy orgánů, nebo způsobit i smrt.
Podle původních teorií se nejprve útočilo na 36 bodů na lidském těle, ale později to bylo něco přes sto míst. Dokonce se mluví o teorii polarity, která má otevírat a zavírat vitální body.
Do vitálních bodů můžete seknout, bodnout, plesknout, udeřit, nebo je sevřít například prsty.  
Tlakový bod je definován jako místo nervů, nebo nervových zakončení. Při podrobnějším zkoumání zjistíte, že téměř celé tělo má taková nervová zakončení. Proto je možné říci, že celé tělo je takový jeden tlakový bod.

Kdysi proběhl seminář, na kterém Vladimír Vasiliev předváděl techniky s využitím tlakových bodů. Přivedl s sebou také doktora, který komentoval to, co Vladimír předváděl.
Michail Ryabko řekl, že pokud chcete umět využívat tlakových bodů, musíte to testovat na sobě a ostatních. Dále také řekl, že ruce samy si najdou cestu k těmto bodům, ale celé umění působit na vitální body prochází cvičením, které se soustředí na uvolnění, dýchání, a cit, tak, jak se to například dělá i v Systema.

Specialitou v Systema jsou například tato cvičení, při kterých člověk cítí změny na sobě i partnerovi, a pomáhají k nalezení míst, do kterých je dobré udeřit nebo zatlačit:
--- jeden stojí u stěny, druhý po něm jde rukama nebo pěstmi, nahoru a dolů. Potom se otočí, stojí čelem ke stěně a druhý po něm jde stejně jako zepředu. Sledujte, jaké cítíte změny napětí a uvolnění u sebe i druhého.
--- jeden leží na zemi, stůjte na něm bez bot, jdete po něm od nohou k vršku těla a zase si všímáte změn, které nastávají u vás obou. Váhu přesouvejte dle libosti. V pokročilejší variantě se může ležící pomalu koulet po zemi.
--- jeden k vám přichází, umístěte na něj ruku a dejte mu jiný směr. Srovnejte těžiště nad chodidla, kontrolujte ramena, ověřte, kde má tlak největší účinnost.
--- jeden leží na boku, koulíte s ním bez přerušení kontaktu. Všimněte si, které svaly aktivuje při pohybu.
--- masírujte druhé a nechte se také masírovat stylem Systema, tím budete cítit, co je příjemné a co není.
Takových cvičení je v Systema spousta. Toto berte pouze jako malý příklad.

Příště bude následovat část II. - tlakové body v boji

Galerie

 • 03.JPG
 • 002.JPG
 • 08.JPG
 • 06.JPG
 • 009.JPG
 • 005.JPG
 • 008.jpg
 • 012.JPG
 • 004.JPG
 • 007.jpg
 • 05.JPG
 • 003.JPG

Sebeobrana

Systema je ruské bojové umění, které je v současné době považované za jeden z nejlepších sebeobranných systémů na světě. Zejména do terénu a na ulici. Je jedinečná také tím, že...

Číst dále

Zdraví

Mnoho lidí chce dnes spojit bojové umění se zdravotním cvičením. V současnosti toho využívají nejen vrcholoví sportovci, ale všichni, kteří chtějí podpořit své zdraví...

Číst dále

Psychika

Každé kvalitní bojové umění se zabývá také psychikou. Protože psychika je spojená se zdravím, stresem, napětím. Pokud neovládnete psychiku, nemůžete být ani dobrým bojovníkem...

 

Číst dále

C.H.Protection -
výrobce oblečení proti proříznutí nožem