Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Chtěl bych vyjádřit svůj názor na obtížnost zvládnutí Systemy.
Pozoruji lidi, kteří zkoumají Systemu, již mnoho let, a to mě přivedlo až k přesvědčení, že hlavní překážkou osvojení Systemy je ROZPTÝLENOST.

Vysvětlím, co myslím rozptýleností. Rozptýlenost je pokus uchopit a vyzkoušet stále více a více zajímavých věcí. Koneckonců, v Systemě a vedle ní je tolik zajímavých a fascinujících věcí.
Toto - konstantní skákání z jednoho do druhého, hledání "tajemství", zkoušení různých "technik" jaké se naskytnou - to je rozptýlení.
K tomu dochází, protože se nepochopila nejdůležitější a základní věc - SOUDRŽNOST. Systema učí soudržnost a je soudržná sama o sobě. Dokud se tato soudržnost Systema nepochopí, je cítit, že člověk se stále chová tak, že hledá něco nového a zajímavého, a proto se rozptyluje. Není možné budovat soudržný celek z kousků, protože není možné slepit a použít správné desky, které byly rozbité a následně slepené.
Jak lze pochopit soudržnost Systemy? Podle mého názoru by soudržnost mohla být pochopena pouze tehdy, když se vyvine nejdůležitější věc, a pak z tohoto bodu člověk buduje své chápání.
Nejdůležitější věc v Systemě, jak ji vidím teď, je pohyb.
Pohyb je to, co odlišuje Systemu od všeho, s čím ji mohu porovnávat. Je to takový volný pohyb, který jsem nikde jinde neviděl. Takže podle mě, základ SOUDRŽNOSTI Systemy je pohyb.
Když nezvládneme volný pohyb, nemůžeme mluvit o osvojení Systemy.
Uvedu velmi ilustrativní a rozšířený příklad. Dnes se velká pozornost věnuje úderům. Práce s údery se stává ochrannou známkou Systemy. Ale aniž bychom zvládli volný pohyb, nemůžeme rozdávat a přijímat údery, protože to vede k hrubým chybám: prodlužuje se vzdálenost, objevuje se tuhost v psychice i v těle, mění se celý smysl práce (namísto toho, aby člověk změnil sebe, soustředí se na útok a obranu). Úder je jen doplněk, je to jen důsledek správného pohybu a nemůžete ho zvládnout samostatně. Můžete mnoho let mávat pěstmi, ale stále více se budete vzdalovat od významu Systemy, a z toho vyplývajících výsledků.
Proto nedostatečné pochopení soudržnosti Systemy způsobuje rozptýlení a mnoho let se nepohnete dopředu.
A volný pohyb lze zvládnout pouhým jediným cvičením - "volným pohybem, při kterém někoho dostáváte z rovnováhy", což je už dlouho známé. Ale nikdo nemá čas to zvládnout - je tu mnohem více zábavných věcí ...

Přeložil: Karel Černý, 4.5.2018