Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

Systema seminář Itálie 3.-4.11.2012

Další skvělý seminář, který byl spojen s ukázkami v rámci Festival dell Oriente v komplexu Carrarafiere na západě Itálie, byl veden největšími mistry Systema – Michaelem Ryabko a Vladimírem Vasilievem.
Tentokrát nás na seminář odjíždělo z Pardubic pět. Karel Černý, Kateřina Černá, Karel Malejovský, Marek Jedlička a Milan Fuchs.

V hotelu u pobřeží jsme u večeře den před zahájením semináře potkali několik nám již známých studentů a instruktorů, kteří byli ubytovaní ve stejném hotelu – Eden Park ve městečku Marina di Pietrasanta. Oblast je známá svou těžbou mramoru.
Druhý den ráno po nezbytných formalitách u vstupu do komplexu, jsme museli najít naše vyhrazené místo ke cvičení. Každé bojové umění zde mělo své místo na tatami. Naše skupina se jako jediná na tatami nevešla. Na seminář nás přijelo kolem 60. Zastoupení zde měli Švýcaři, Němci, Španělé, Francouzi, Holanďané, Češi, Kuvajťané, Rusové a Italové. Zabrali jsme proto ještě jedno tatami. Ostatní bojová umění měla po deseti až patnácti účastnících.
Sobota dopoledne i odpoledne byla určená pro nácvik boje s jedním nebo více útočníky. Cílem bylo vyhnout se úderům nebo chycení, vstřebat údery, které došly až na tělo. Zápasilo se ve stoje, sedě, kleku a lehu na zemi. Drily i ukázky byly perfektní. Z toho důvodu se u našeho stanoviště zastavovalo nejvíce návštěvníků. Také karatisté z Čech, kteří přijeli závodit v kumite a v katách.
Neděle znamenala boj s nožem a tyčkami. Nůž je excelentní zbraň, ale Michail ho raději (a já také) používám na mazání a krájení chleba. Praktikovalo se vytažení nože samostatně i ve dvojicích, obrana proti útoku nožem na krátkou vzdálenost proti jednomu i více útočníkům, boj na zemi s nožem proti více útočníkům, obrana proti tyčce, obrana tyčkou proti noži, útoky nožem a tyčkou na tlakové body, a další.
Vrcholem cvičení bylo testování, jak účastníci umí vstřebat úder, tak aby nezpůsobil škodu a byli jste schopni se dál bránit případnému útoku. Testovací údery prováděl sám Michail Ryabko. Testem jsme úspěšně prošli, ale zkusili to i někteří odvážlivci z jiných bojových umění, kteří nevěřili, že to má účinek. Měli s tím obrovský problém. I tím je Systema tak výjimečná.
Všichni účastníci byli nadšeni tím, co viděli a mohli si zkusit. Praxe je velmi důležitá. Musíme se toho ještě hodně naučit, ale podle Michaila jsme na dobré cestě.
Několik fotek na ukázku:
Fotografie jsou z prostředí festivalu a semináře, nebo také z našeho výletu na pláž.